Czarny rynek
Z Dominion Wiki Polska
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
To jest zalążek artykułu. Możesz pomóc edytując jego zawartość |
Czarny rynek nazwa oryginalna: Black Market | |
---|---|
Info | |
koszt | |
typ(y) | Akcja |
karta Królestwa? | Tak |
rozszerzenie | karty promocyjne |
ilustrator | Franz Vohwinkel |
tekst karty | |
+ Odkryj 3 karty z wierzchu talii Czarnego rynku. Możesz natychmiast kupić jedną z nich. Pozostałe odłóż w dowolnej kolejności na spód talii Czarnego rynku. (Przed rozpoczęciem gry należy stworzyć talię Czarnego rynku wykorzystując po jednej karcie Królestwa każdego rodzaju, który nie znalazł się w Zasobach). |
Reguły[edytuj]
Oficjalne reguły[edytuj]
- Pozwala graczowi kupić kartę w fazie akcji.
- Gracz może użyć Akcji. Może również zagrać karty Skarbu z ręki. wyprodukowanych przez inne, zagrane wcześniej w tej turze, karty
- Karty Skarbu zagrywa się normalnie, jak w fazie zakupu.
- Można zagrać więcej kart Skarbu niż wymaga tego koszt zakupu karty; niewykorzystane z zagranych kart Akcji i Skarbu będą dostępne w fazie zakupu.
- Gracz może nawet zagrać karty Skarbu i nie kupić karty z talii Czarnego rynku.
- Gracz nie może ponownie użyć zużytych na zakup karty w tej turze.
- Karta kupiona w fazie akcji nie liczy się do dostępnych zakupów, więc gracz nie musi zagrywać karty dającej +zakup aby normalnie nabyć kartę w fazie zakupu w tej turze.
- Jeśli w Królestwie znajduje się karta Czarnego rynku, to należy utworzyć dla niej specjalną talię przed rozpoczęciem gry. Talię taką tworzy się z kart Królestwa, których nie ma w Zasobach w bieżącej rozgrywce. Nie ma ścisłych reguł dotyczących tworzenia talii Czarnego rynku - gracze powinni podjąć wspólną decyzję jakie karty tam się znajdą (np. po jednej karcie Królestwa tylko z rozszerzenia, które nie bierze udziału w bieżącej rozgrywce).
- Zaleca się aby talia Czarnego rynku składała się z co najmniej 15 kart Królestwa, bez powtarzających się kart.
- Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy może się zapoznać z zawartością talii Czarnego rynku.
- Utworzoną i przejrzaną talię należy przetasować i ułożyć zakrytą na stole w zasięgu wszystkich graczy.
- Talia Czarnego rynku nie należy do Zasobów i jeśli zostanie opróżniona, to nie jest brana pod uwagę podczas sprawdzania warunków zakończenia gry.
- Jeśli gracz zagra Czarny rynek, a talia Czarnego rynku jest pusta, to i tak otrzymuje + .
- Jeśli gracz zagra Czarny rynek i nie kupi karty z talii Czarnego rynku, to i tak otrzymuje + .
Objaśnienia[edytuj]
- Czarny rynek nie daje graczowi dodatkowej fazy zakupu, zatem koszt Domokrążcy wciąż wynosi , a ponadto gracz nie może w tym momencie użyć żetonów monet (z rozszerzenia Guilds).
- W talii Czarnego rynku można umieścić tylko jedną kartę typu Knight.
- Do tworzenia talii Czarnego rynku nie ma potrzeby używania wszystkich kart Królestwa, które nie znajdują się w Zasobach bieżącej rozgrywki.
- W serwisie Isotropic talia Czarnego rynku była tworzona tylko z części nieużywanych kart
- Serwis Dominion Online tworzy talię Czarnego rynku z maksymalnie 60 kart (jeśli obaj gracze mają darmowe konta, to ta liczba jest mniejsza). W tej talii nie są umieszczane karty, które powodują dodanie elementów dodatkowych do gry, jak np. Szlak handlowy, Turniej rycerski, Młoda wiedźma, Baker, czy karty typu Traveller.
- Podczas tworzenia talii Czarnego rynku należy zwrócić uwagę na warunki początkowe poszczególnych kart, które się w tej talii znajdą. Np. jeśli w talii znajdzie się Młoda wiedźma to należy utworzyć dodatkowy stos kart Królestwa (zgodnie z regułami wybierania takiego stosu); jeśli w talii znajdzie się Philosopher's Stone, to do Zasobów należy dołożyć stos kart Potion, itp.
- Jeśli gracz kupi kartę z talii Czarnego rynku a następnie użyje karty Trader aby nie dodać kupionej karty, to wraca ona na wierzch talii Czarnego rynku.
- Kiedy gracz kupuje kartę z talii Czarnego rynku nie może spłacać Długu; gracz nie może kupić karty z talii Czarnego rynku jeśli posiada .
- W serwisie Dominion Online talia Czarnego rynku jest tasowana po tym, gdy wszsytkie jej karty zostały odkryte.
Ciekawostki[edytuj]
- Obrazek z karty Czarnego rynku został umieszczony na okładce instrukcji do rozszerzenia Intryga w wydaniu Barda. Górna i dolna część obrazka zostały po prostu rozciągnięte w pionie.
- W opakowaniu Czarnego rynku w wydaniu Barda oprócz 11 kart (10 kart + Separator) znajdowała się ulotka:
Historia[edytuj]
Czarny rynek początkowo był w rozszerzeniu Przystań. Motywem tego rozszerzenia jest twoja następna tura; Czarny rynek sięga następnej gry. Przez niektórych graczy Czarny rynek był uwielbiany - prawdziwa gwiazda w zestawie - a dla innych był obojętny. Pomimo tego został usunięty z zestawu, ze względu na udziwnienia w regułach i niewygodne przygotowywanie do rozgrywki. Nigdy zresztą nie przygotowywałem rozgrywki w ten sposób - nie mam Separatorów, bo po co drukować 11 kart za każdym razem gdy coś zmieniam, kiedy 10 wystarczy. Za Separator używam po jednej karcie z każdego stosu - na czas rozgrywki odkładam ją na właściwy stos, a po zakończeniu biorę jedną na swój "stos Separatorów". Zatem dla mnie nie było żadnego specjalnego przygotowywania rozgrywki dla Czarnego rynku - bo po prostu zawsze miałem stos nieużywanych kart od razu dostępny. No ale do gry ostatecznie trafiły Separatory, więc stąd ten specjalny krok przygotowania talii Czarnego rynku. Czyli - udziwnienia, przygotowanie, i karta wypadła z zestawu.
Retrospekcja[edytuj]
Czarny rynek mógłby być o wiele prostszy. Każesz mu dodawać karty bezpośrednio, żeby pozbyć się tego całego kupowania-podczas-fazy-akcji, a potem tworzysz dla niego specjalną talię żeby uprościć przygotowanie rozgrywki. I wiecie co? Zrobiłem taką kartę - nazywa się Turniej rycerski.