Dług
To jest zalążek artykułu. Możesz pomóc edytując jego zawartość |
Dług (reprezentowany przez symbol koszcie niektórych kart i Zdarzeń w rozszerzeniu Imperium. Dzięki temu gracz, zamiast płacić od razu pełny koszt karty, może wziąć żetony i spłacić je na późniejszym etapie rozgrywki. Gracz, który posiada żetony nie może kupować kart ani Zdarzeń. Żetony gracz może spłacić w swojej fazie zakupu w przeliczeniu za . Gracz może spłacać w dowolnym momencie fazy zakupu (chyba, że karta mówi inaczej - np. Kapitał umożliwia spłacanie w fazie porządków), lecz musi się to odbyć po zagraniu wszystkich kart Skarbu i wydaniu wszystkich żetonów monet, jakie gracz zamierzał wydać w tej fazie zakupu - innymi słowy po rozpoczęciu spłacania Długu nie można zagrywać kolejnych kart Skarbu (ani żetonów monet) w tej fazie zakupu. Nie można spłacać podczas kupowania kart z talii Czarnego rynku, ponieważ nie jest to faza zakupu.
) jest kolejną walutą występującą wKoszt w
jest czymś innym niż koszt w ; karty mające jedynie w koszcie nie są ani droższe ani tańsze od kart mających jedynie . Podobnie nie można porównywać z .Rozszerzenie Imperium zawiera 40 żetonów , lecz mechanika gry nie podlega ograniczeniu ilościowemu.
Lista kart i Zdarzeń używających Długu[edytuj]
Inżynier
Triumf
Aneksja, Datek, Dzielnica, Królewski kowal, Władca
Zaślubiny
Fortuna
- Kapitał nie powoduje zadłużenia w momencie, gdy jest kupowany, ale dopiero wtedy, gdy jest odrzucany z gry, co w efekcie umożliwia kupienie innych kart (lub Zdarzeń) w zamian za zaciągnięcie Długu.
- Podatek dokłada do dowolnego stosu w Zasobach, a podczas przygotowania gry na każdym stosie w Zasobach ukłąda się . Każdy, kto kupuje kartę z takiego stosu, bierze wszystkie żetony , które tam leżą.
- Przełęcz jest Krajobrazem, gdzie gracze licytują 8 za pomocą , po czym gracz, który zalicytował najwyżej, bierze .
Oficjalne reguły[edytuj]
- W rozszerzeniu Imperium pojawia się nowy komponent: żetony Długu. Są one oznaczone symbolem , zwykle z jakąś liczbą, przykładowo: .
- Gracz, który posiada Dług, nie może kupować kart ani Zdarzeń. Żetony Długu nie mają żadnej innej funkcji (przykładowo, nie wpływają one w żaden sposób na gracza na koniec gry).
- Zakupienie karty lub Zdarzenia z w koszcie oznacza, że gracz musi wziąć odpowiednią liczbę żetonów Długu.
- W fazie zakupu może się pozbywać żetonów Długu, płacąc Skarbu, zarówno przed zakupieniem kart, jak i po ich zakupieniu. za każdy taki żeton. Robi to po zagraniu wszystkich kart
- Spłacanie Długu nigdy nie zużywa zakupu.
- Przykładowo, Natalia ma Dzielnicę, która kosztuje . Bierze tę kartę ze stosu i 8 żetonów . Natychmiast spłaca , korzystając ze swoich . Wciąż pozostało jej . W kolejnej turze w swojej fazie zakupu Natalia ma , nie wolno jej jednak kupować żadnych kart – może jedynie spłacić , dzięki czemu zostaje jej tylko . W swojej następnej turze Natalia ma w fazie zakupu . Spłaca – pozostałe może wydać w dowolny sposób. Postanawia kupić Inżyniera, który kosztuje , i natychmiast wydaje , żeby spłacić cały Dług. i kupuje
- Wartość jest czymś innym niż wartość .
- Wartość oraz jest większa od innej takiej wartości tylko wtedy, gdy zarówno , jak i są większe lub gdy jedna z tych wartości jest większa, a druga równa.
- Jeżeli wartość serii Dominion. nie jest podana, przyjmuje się, że wynosi ona , a jeśli wartość nie jest podana, przyjmuje się, że wynosi ona – tyczy się to kosztu wszystkich kart z poprzednich gier z
- Obliczenia dotyczące wartości
- to nie „ lub mniej”. nie jest większe od , a nie jest większe od ; każda z tych wartości ma coś, czego nie ma ta druga.
- Most (z rozszerzenia Intryga) obniża koszt zakupienia karty o – oznacza to, że obniża on koszt Fortuny z do , ale nie ma żadnego wpływu na kartę Inżyniera (której koszt wynosi ).
- Efekt Patrycjusza nakazuje sprawdzić, czy karta kosztuje „ lub więcej”. Koszt Fortuny wynosi , a więc kosztuje ona „ lub więcej”. Z kolei koszt Władcy to – a więc nie kosztuje on „ lub więcej” (zgodnie z zasadą, że jeśli koszt nie jest podany, to wynosi on ).
- Karty Knights (z rozszerzenia Dark Ages) nakazują wyrzucić na śmietnisko karty kosztujące od do . Efekt ten nigdy nie dotyczy kart, które mają w koszcie.
- Trader (z rozszerzenia Hinterlands) pozwala wyrzucić kartę na śmietnisko i wziąć Srebrnika za każde w jej koszcie. Po wyrzuceniu na śmietnisko Fortuny gracz mógłby więc wziąć 8 Srebrników, nie otrzymałby jednak dodatkowych Srebrników za w koszcie.
nie wpływają na wartość . Przykłady:
- Gracze nie mogą zaciągać Długu bez żadnego powodu.
- Gracze nie mogą też przepłacać za pomocą Długu (dotyczy to kart z rozszerzenia Guilds).
- Żetony Długu nie są limitowane – jeśli się wyczerpią, należy użyć zamienników.
- Karta Possession (z rozszerzenia Alchemy) została poprawiona – gracz, który używa tej karty, otrzymuje także wszystkie żetony, które otrzymałby gracz będący pod wpływem tej karty, w tym żetony Długu.