Possession
Z Dominion Wiki Polska
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
To jest zalążek artykułu. Możesz pomóc edytując jego zawartość |
Possession nazwa proponowana: Opętanie | |
---|---|
Info | |
koszt | |
typ(y) | Akcja |
karta Królestwa? | Tak |
rozszerzenie | Alchemy |
ilustrator | Kieron O'Gorman |
tekst karty | |
The player to your left takes an extra turn after this one (but not a 2nd extra turn in a row), in which you can see all cards they can and make all decisions for them. Any cards or | they would gain on that turn, you gain instead; any cards of theirs that are trashed are set aside and put in their discard pile at end of turn.|
proponowane tłumaczenie | |
Po tej turze gracz po twojej lewej stronie gra swoją dodatkową turę (ale nie drugą dodatkową z rzędu), podczas której widzisz jego karty i podejmujesz za niego wszystkie decyzje. Wszystkie karty lub , które ten gracz dodałby w takiej turze, dodajesz ty zamiast niego; wszystkie jego karty, które zostaną wyrzucone na Śmietnisko, odkłada się na bok, aby odłożyć je na jego stos kart odrzuconych na zakończenie tury. |
Reguły[edytuj]
Oficjalne reguły[edytuj]
- To nie gracz zagrywający tę kartę gra kartami gracza po swojej lewej stronie, lecz właśnie tamten gracz, a ten jedynie podejmuje za niego decyzje i dodaje karty, które tamten by dodał. Jest to bardzo ważna różnica, którą należy mieć na uwadze podczas wykonywania poleceń z zagrywanych kart - „ty” na każdej karcie dotyczy gracza „opętanego”, a nie gracza „kontrolującego”.
- Gracz kontrolujący widzi karty opętanego gracza przez całą turę, co oznacza, że zobaczy także karty, które gracz opętany weźmie na rękę w fazie porządków tej tury. Będzie także widzieć wszystkie karty, które gracz opętany może podejrzeć zgodnie z regułami niektórych kart, np. karty odłożone na podkładkę Wioski tubylców (z Dominion: Przystań).
- Gracz kontrolujący podejmuje wszystkie decyzje za opętanego gracza, włącznie z decyzją, którą kartę zagrać, decyzje, których wymaga zagrana karta oraz jakie karty kupić.
- Jakiekolwiek karty opętany gracz ma dodać, gracz kontrolujący dodaje zamiast niego. Wlicza się w to karty kupione jak i zdobyte w wyniku zagrywania innych kart. Karty, które gracz kontrolujący dodaje w ten sposób, trafiają na jego stos kart odrzuconych, nawet jeśli miały trafić na rękę lub talię opętanego gracza lub gdziekolwiek indziej. Gracz kontrolujący otrzymuje również żetony Dominion: Imperium). jest elementem rozszerzenia Dominion: Imperium – jeśli w rozgrywce nie występują karty z , to ta część działania karty Possession nie ma znaczenia. , które miałby otrzymać gracz opętany (jest to zmiana działania w stosunku do pierwotnej wersji karty Possession). Gracz kontrolujący nie otrzymuje żadnych innych żetonów zamiast gracza opętanego (jest to zmiana działania w stosunku do erraty zamieszczonej w
- Jeśli opętany gracz ma wyrzucić kartę na Śmietnisko, to zamiast tego należy odłożyć ją na bok, skąd opętany gracz odłoży ją na swój stos kart odrzuconych po zakończeniu fazy porządków w tej turze. Jest to równoważne wyrzuceniu na Śmietnisko, dlatego np. można wyrzucić na Śmietnisko Osadę górniczą (z Dominion: Intryga) i otrzymać za to + . Odzyskanie tych kart na zakończenie tury nie liczy się jako dodanie ich (dlatego np. gracz kontrolujący ich nie otrzyma, tylko pozostaną u opętanego gracza). Karty innych graczy wyrzucone na Śmietnisko w tej turze nie wracają do nich.
- Karty przekazane za pomocą Maskarady (z Dominion: Intryga) nie są kartami „dodanymi” ani „wyrzuconymi”. Zamiana karty (jak np. w przypadku karty Soldier z Dominion: Adventures) również nie liczy się jako „dodawanie” ani „wyrzucanie”. Karty odłożone do Zasobów, np. za pomocą Ambasadora (z Dominion: Przystań), też nie są kartami „wyrzucanymi”, dlatego normalnie wracają do Zasobów.
- Jeśli gracz kontrolujący każe opętanemu graczowi zagrać kartę Ataku, ten atak będzie dotyczył gracza kontrolującego w normalny sposób. Jeśli gracz kontrolujący chce użyć karty Reakcji w odpowiedzi na ten atak (np. Fosę z Dominion), to on ją musi odkryć a nie opętany gracz.
- Possession powoduje zagranie dodatkowej tury, jak w przypadku Przyczółku (z Dominion: Przystań). Ta dodatkowa tura następuje dopiero po zakończeniu bieżącej tury – po zakończeniu fazy porządków i wzięciu następnych kart do ręki. Przyczółek sam z siebie nie pozwala zagrać dwóch tur z rzędu; nie ogranicza to jednak innych kart. Dlatego np. jeśli gracz zagra Possession w 2-osobowej grze, to po zakończeniu tury opętania opętany gracz zagra swoją normalną turę. Jeśli jednak w trakcie tej normalnej tury zagra Przyczółek, to nie będzie mógł zagrać następnej dodatkowej tury (chyba że w międzyczasie inny gracz zagrał swoją turę, np. w wyniku zagrania kolejnej karty Possession). Jeśli w jednej turze gracz zagra zarówno Przyczółek jak i Possession, to najpierw zagra swoją dodatkową turę wynikającą z zagrania Przyczółku. Jeśli w turze opętania gracz kontrolujący każe opętanemu graczowi zagrać Przyczółek, to gracz opętany już sam rozegra dodatkową turę, a nie gracz kontrolujący. Jeśli opętany gracz zagra Possession, to on, a nie gracz dotychczas kontrolujący, posiądzie władzę nad graczem po swojej lewej stronie. Tury opętania (i inne dodatkowe tury) nie liczą się podczas ustalania zwycięzcy w przypadku remisu punktowego. Kiedy gra się kończy nie gra się żadnych dodatkowych tur, włączając w to tury wynikające z zagrania Possession czy Przyczółku.
- W przeciwieństwie do Przyczółku Possession nie jest kartą Następstwa. Possession jest odrzucane w fazie porządków tej tury, w której zostało zagrane.
- Possession jest kumulatywne – jeśli gracz zagra je dwukrotnie w jednej turze, to gracz po jego lewej stronie zagra dwie dodatkowe tury opętania.
Objaśnienia[edytuj]
Poprzednia wersja[edytuj]
Ciekawostki[edytuj]
- W pierwszej edycji Alchemy karta Possession umożliwiała kontrolującemu graczowi dodawanie jedynie kart, które miałby dodać gracz opętany - żadne żetony nie mogły w ten sposób zmienić właściciela.
- W rozszerzeniu Imperium została wydana errata dla karty Possession, według której gracz kontrolujący otrzymuje wszystkie żetony, które miałby otrzymać gracz opętany, włączając w to żetony . Ta zmiana nie dotyczyła żetonów otrzymanych dzięki Okrętowi pirackiemu (z Dominion: Przystań), lecz dotyczyła żetonu żetonu - (z Dominion: Adventures). Ponadto dzięki tej zmianie karty takie jak np. Butcher (z Dominion: Guilds) mogły działać inaczej niż dotychczas. Errata ta jednak straciła ważność wraz z drugą edycją rozszerzenia Alchemy (z 2018 roku).
Historia[edytuj]