Typy kart

Z Dominion Wiki Polska
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
To jest zalążek artykułu. Możesz pomóc edytując jego zawartość

Karty w Dominion są sklasyfikowane według kilku typów, które określają sposób użycia i interakcję z innymi kartami. Typ jest umieszczony u dołu karty.

Większość kart należy tylko do jednego typu; niektóre karty należą do dwóch lub nawet trzech, a jedna karta aż do czterech (Dame Josephine - jest kartą typu Akcja-Atak-Knight-Zwycięstwo). Jeśli karta należy do kilku typów, to jest uważana za kartę każdego z nich dla wszystkich zastosowań. Na przykład, karta Harem jest kartą Skarbu-Zwycięstwa; karty, które wchodzą w interakcję z kartami Skarbu (np. Kopalnia) jak również karty wchodzące w interakcję z kartami Zwycięstwa (np. Urzędnik) wezmą pod uwagę Harem podczas swojego działania. Jedna karta, Courtier, ma działanie, które sprawdza do ilu typów należy karta podlegająca jej efektowi.

Karta nie należy do typów, które nie są wymienione u jej dołu, nawet jeśli jej zdolności przypominają inne karty tych typów. Na przykład, Maskarada może być uważana za kartę Ataku (można za jej pomocą przekazywać innym graczom niechciane karty lub wyrzucać na śmietnisko dobre karty), ale nią nie jest, gdyż u dołu nie widnieje napis "Atak" - zatem nie można się przed nią obronić np. Fosą.

Wiele typów kart jest powiązanych z określonym kolorem; karty należące do określonych typów mają ramki i tło tekstu w kolorze określonym dla danego typu. Niektóre kombinacje typów powodują, że karta ma dwa kolory ramki.

Niektóre elementy gry, choć wydrukowane na kartach, nie są uważane za "karty" na potrzeby rozgrywki. Mają one dla odróżnienia orientację poziomą. Należą do nich np. Zdarzenia i Krajobrazy.


Typy[edytuj]

Typy podstawowe[edytuj]

Typy specjalne występujące w wielu rozszerzeniach[edytuj]

Typy występujące tylko w jednym rozszerzeniu[edytuj]

Karty tych typów zwykle występują tylko w jednym rozszerzeniu Dominion.

  • Nagroda. Karty Nagrody znajdują się poza Zasobami i mogą być dodawane tylko w wyniku zagrania Turnieju rycerskiego. Nagrody występują w rozszerzeniu Róg obfitości i nie są oznaczone żadnym specjalnym kolorem.
  • Shelter. Karty tego typu używane są w zastępstwie Posiadłości w początkowych taliach graczy, w rozgrywkach używających kart Królestwa z rozszerzenia Dark Ages. Są trzy karty tego typu (każda występuje w 6 kopiach). Każdy gracz otrzymuje na starcie komplet trzech kart tego typu. Te karty nie znajdują się w Zasobach i nie ma skąd ich dodać podczas gry - w rozgrywce biorą udział tylko te, które gracze otrzymali na początku w swoich taliach. Karty tego typu występują w rozszerzeniu Dark Ages i mają czerwone ramki.
  • Ruins. Karty tego są kartami o bardzo słabych (ale nie szkodliwych) efektach. Umieszcza się je w Zasobach w rozgrywkach, w których biorą udział karty typu Looter. Jest 5 różnych kart typu Ruins, każda z nich występuje w 10 kopiach, lecz umieszcza się je w jednym stosie. Stos tych kart w Zasobach powinien być przetasowany przed rozgrywką - gracze nie wiedzą jakie, w jakiej liczbie i w jakiej kolejności karty tam się będą znajdować (liczebność tego stosu określa się w ten sam sposób co liczebność stosu Klątwy, co oznacza, że w większości rozgrywek część kart Ruins nie będzie brała udziału). Wszystkie karty tego typu są jednocześnie kartami Akcji. Występują one w rozszerzeniu Dark Ages i mają brązowe ramki.
  • Looter. Karty tego typu mają efekty, które powodują, że gracze dodają karty typu Ruins. W rozgrywce, w której znajduje się przynajmniej jedna karta typu Looter (czy to w Zasobach, czy też w talii Czarnego rynku), w Zasobach należy umieścić stos kart typu Ruins. Wszystkie karty typu Looter są również kartami Akcji. Występują one w rozszerzeniu Dark Ages i nie są oznaczone żadnym specjalnym kolorem.
  • Knight. Karty tego typu znajdują się w jednym stosie kart Królestwa. Jest 10 różnych kart tego typu, każda występuje pojedynczo. Wszystkie karty mają jeden wspólny efekt oraz inny, który je odróżnia od siebie. Stos tych kart powinien być przetasowany przed rozgrywką - gracze nie znają kolejności tych kart w stosie. Wszystkie karty typu Knight są kartami Akcji-Ataku. Występują one w rozszerzeniu Dark Ages i nie są oznaczone żadnym specjalnym kolorem.
  • Rezerwa. Karty tego typu po zagraniu odkłada się na podkładkę Tawerny; zazwyczaj mogą one być później przywołane w celu uzyskania dodatkowego efektu. Karty tego typu występują w rozszerzeniu W nieznane! i mają jasnobrązowe ramki.
  • Podróżnik. Karty tego typu, gdy są odrzucane z gry, mogą być wymieniane na coraz silniejsze - w odpowiednim porządku. Występują one w rozszerzeniu W nieznane! i nie są oznaczone żadnym specjalnym kolorem, ale w tle tekstu mają dużą strzałkę.
  • Gromadzenie. Karty Gromadzenia kumulują żetony na swoich stosach w Zasobach - żetony te można następnie zdobyć po spełnieniu określonych warunków. Karty te występują w rozszerzeniu Imperium i nie są oznaczone żadnym specjalnym kolorem.
  • Zamek. Zamki są stosem mieszanym o ośmiu różnych kartach mających podobne efekty. Wszystkie Zamki są kartami Zwycięstwa. Zamki występują w rozszerzeniu Imperium i nie są oznaczone żadnym specjalnym kolorem.


Ciekawostki[edytuj]

W początkach gry Dominion istniał typ o nazwie "Token", do którego należały karty Klątwa i Confusion. Kiedy karta Confusion została porzucona, typ został przemianowany na nazwę jedynej karty do niego należącej - czyli Klątwa.

Jedyna karta nie należąca do żadnego z typów podstawowych, którą gracz może mieć na ręce, to karta Hovel należąca do dwóch typów specjalnych: Reakcja i Shelter.


Typy kart w Dominion
Typy podstawowe AkcjaKlątwaSkarbZwycięstwo
Typy specjalne występujące
w wielu rozszerzeniach
AtakNastępstwoReakcjaRozkaz
Typy specjalne występujące
tylko w jednym rozszerzeniu
Nagroda | KnightLooterRuinsShelter | GromadzenieZamek | PodróżnikRezerwa | DuchFatumLosNocPamiątkaZombie | AugurLiaisonOdysseyTownsfolk | Łup
Pozostałe typy specjalne ArtifactCechaKrajobrazŁaskaProjectStanUrokZdarzenie